Deník Nicka Twispa skvělé čtivo od C. D. Payne

C. D. Payne (* 5. července 1949 Akron, Ohio) je americký spisovatel, významný představitel absurdního humoru. Proslavil se zejména sérií knih o fiktivním mladíkovi Nicku Twispovi, pojmenovanou Mládí v hajzlu.
Po vystudování Harvardu se živil jako sázeč, redaktor, fotograf, reklamní textař, grafik, výrobce nábytku a hraček, projektant a stavitel domů. V poslední době se věnuje převážně psaní beletrie pro mládež a stará se o chod vlastního knižního vydavatelství Aivia Press, které založil.
Po studiu na Akronské střední škole se zapsal na Harvard College, kde jeho hlavním oborem byla evropská historie. Absoloval ji v roce 1971.
Se svou manželkou žije ve městě Sonoma County, severně od San Francisca.
Díla: 
Mladík v odboji, 1995 – 1. díl heptalogie (deník Nicka Twispa) Mládí v Hajzlu
 
Mladík v okovech, 1995 – 2. díl heptalogie (deník Nicka Twispa) Mládí v Hajzlu
 
Mladík v exilu, 1995 – 3. díl heptalogie (deník Nicka Twispa) Mládí v Hajzlu
 
Mladík v chomoutu, 2000 – 4. díl heptalogie (deník Nicka Twispa) Mládí v Hajzlu
 
Mladík pod pantoflem, 2005 – 5. díl heptalogie (deník Nicka Twispa) Mládí v Hajzlu
 
Mladík v Nevadě, 2006 – 6. díl heptalogie (deník mladšího bratra Nicka Twispa) Mládí v Hajzlu
 
Mládí furt v hajzlu, 2012 – 7. díl heptalogie (deník Nickova syna Scotta Twispa) Mládí v Hajzlu
 
 
Celá heptalogie je vlastně eskapáda Nickových pohrom. Nick žije v rozvedené rodině, často mívá konflikty se svými rodiči. Na dovolené u jezera Clear Lake se seznámí s krásnou a chytrou Sheeni Saundersovou (žijící v Ukiahu). Nick se do ní ihned zamiluje, ale radost mu kazí jeho sok v lásce – Trent Preston. Trent se se Sheeni zná už od útlého dětství a je stejně jako ona pohledný a inteligentní. Po ukončení dovolené se Nick stará o společného psa Alberta a je s Sheeni v kontaktu. Následně se Nickovi z důvodu jeho zamilovanosti hroutí svět pod rukama: musí začít chodit do státní školy, zapálí půlku Berkley a jeho kamarád – Leroy (avšak každý mu z důvodu jeho hendikepu pohlavního ústrojí říká Levák) ho zradí. Je stíhán FBI, proto se nějakou dobu převléká za dívku, poté si nechá pomocí plastické operace změnit obličej a utíká s Sheeni do Francie, kde se později musí začít vydávat za postarší dámu a cestovat s cirkusem. Nakonec je ale přece jen zatčen a v USA je na řádku let zavřen do nápravného zařízení. Zajímavostí je, že v pátém díle, tedy při pobytu ve Francii, se objevují i české postavy – například dívka od cirkusu Reina Veselá zPrahy. Šestý díl heptalogie odkrývá vývoj po Nickovo chycení, a to prostřednictvím deníku jeho mladšího bratra Jakea Twispa. Konečně sedmý díl zachycuje – prostřednictvím deníku Nickova syna Scotta Twispa – Nickova otcovská léta, v nichž se do děje přímo vrací i jeho věčná láska Sheeni.
Knihy byly i s filmované  , ale nebyl to hit jako knihy

 
Příště se podíváme na zbylé knihy C.D. Payne
 

Napsat komentář